دایناسورها و جانداران خشکی

23 Nov

رینکوسور

 

رینکوسور یا منقاردارها (به انگلیسی: Rhynchosaurs) یک گروه غیرعادی٬ از خزندگان دوکاوان٬ که در دورهٔ تریاس می‌زیستند٬ و وابسته به شاه‌سوسماران و گیاه‌خوار بودند.

آنها از شاخه طنابداران، رده سوسماریان ، زیررده دوکاوان و فُرورده  شاه‌سوسمارریختان به شمار می آیند.

 

اشکال ابتدائی قدیمی مانند مسوسوچوس و هاوسیا در ساختمان بدنی شبیه مارمولک بودند٬ و جمجمه‌ها تا اندازه‌ای شبیه یونگینیا دوکاوان بودند. (به جز منقار و چنتا ویژگی دیگر)...

 

23 Nov

برکیوسور

 

براکیوسور به معنی مارمولک دست‌دار نوعی دایناسور ساروپود است که در دوره ژوراسیک پسین و احتمالا در کرتاسه پیشین زیست می‌کرده است.به این خاطر این اسم بر روی او گذاشته شده‌است که اندام‌های جلویی بلندتر از اندام‌های عقبی بودند.یکی از بزرگترین جانورانی‏ است که تا کنون شناخته شده و بر روی زمین قدم نهاده است.برای ده‌ها سال براکیوسور بزرگترین دایناسور شناخته شده بود.

 

اولین اسکلت این حیوان در سال ۱۹۰۰ در غرب کلورادو در آمریکا کشف گردید.بر پایه یک اسکلت کامل بدست آمده ٬ براکیوسور طولی معادل ۲۵ متر داشته‌است و احتمالا می‌توانسته ۱۳ متر نیز از زمین فاصله داشته باشد.اجزاء ناقص بدست آمده دیگر نشان می‌دهد که می‌توانسته ۱۵٪ بلندتر از این نیز بشود.اجزای ناقصی مثل یک استخوان نازک نی ساق پا که ۱۳۴۰ سانتیمتر طول دارد.

 

 

23 Nov

رنگ و پوست دایناسورها چگونه بوده است؟

 

هیچ کس نمی داند که دایناسورها چه رنگ ها یا طرح هایی داشته اند. بزرگ ترین دایناسورها (مثل سوروپودهای عظیم الجثه) شاید مثل بزرگ ترین جانوران امروزی (مثل فیل ها) رنگ خنثی یا رنگ خاکستری داشته اند.

 

احتمال دارد که رنگ دایناسورهایی که به خاطر گوشتشان شکار می شدند طوری بوده که جلب توجه نکنند و از دست گوشتخواران در جایی پنهان شوند. در عین حال رنگشان مدل مخصوصی بوده تا جنس مخالف را جذب کند یا رنگ درخشان و روشنی داشته اند تا شکارچیان فکر کنند که آنها مزه وحشتناکی دارند. همچنین رنگ های مخلتف در تنظیم دما مهم بوده اند. آنها نور خورشید را جذب می کردند (یا منعکس می کردند). به طوری که دمای بدن جانور را کنترل می کردند